Przejmij imperium, czyli Nowy wspaniały świat! (recenzja)




Przejmij imperium, czyli Nowy wspaniały świat! (recenzja)



Zostań władcą międzynarodowego imperium. Produkuj surowce, wznoś majestatyczne konstrukcje i rozwijaj nowoczesne technologie. W grze Nowy wspaniały świat czeka na Ciebie niesamowity klimat oraz innowacyjna mechanika. Z każdą kolejną kartą będziesz musiał podejmować coraz trudniejsze decyzje. Ty ustalasz, w którym kierunku chcesz rozwinąć gospodarkę. Czy poprowadzisz swoje imperium do zwycięstwa?

Liczba Graczy: 1-5 osoby
Czas Gry: ok. 45 minut
Wiek: od 12 lat
Wydawnictwo: FoxGames

Krótkie przedstawienie zasad:

Gra planszowa Nowy Wspaniały Świat oparta jest na specjalnych kartach, które mają 2 sposoby zastosowania: materiał do budowy innych kart oraz kartę do skonstruowania. W turach będziemy je przekazywać między sobą, zostawiając jedną kartę na ręce. Przekazywanie kart kończy się wtedy, gdy każdy z graczy będzie miał ich 7 na ręce. Następna faza tury polega na produkcji, sprawdzamy ile stworzyliśmy zasobów z danych rodzajów. Wytwarzanie materiałów działa w odpowiedniej kolejności. Cała rozgrywka składa się z 4 rund. Gdy już będziemy blisko końca gry, zaczynamy podliczać punkty. Standardowa zasada, kto zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa. W planszówce występuje również tryb solo, który jest wykonany z całkiem fajnym motywem, na końcu instrukcji znajdują się scenariusze.
Po dokładniejsze zasady zapraszam do instrukcji.



Moja opinia na temat gry:

Wykonanie: Bardzo mi się podoba. Szata graficzna ładnie wykonana, na kartach znajduje się kilka potrzebnych informacji, jest to czytelnie wykonane, także nie będzie żadnych problemów z zapoznaniem się. Żetony trwale wykonane i na pewno przetrwają wiele wiele.. rozgrywek. Ilustracje na kartach są całkiem przyjemne, różnorodne i przedstawiają ciekawe lokacje.

Klimat Gry: Podczas rozgrywki nie skupiamy się za bardzo na klimacie, ponieważ musimy trochę pomyśleć podczas naszego ruchu, lecz gdy wyczekujemy na naszą turę, można się skupić na klimacie. Jedynie co oddaje klimat to ilustracje, ale nie ma szału.

Długość rozgrywki: Początkowe rozdawanie kart przy każdej rundzie zajmie trochę czasu, ale nie jest to jakieś przeszkadzające. Występuje faza planowania, przy której nam zajmie trochę więcej czasu, może to spowolnić trochę grę, lecz nie jest to żaden błąd.
Walka z innymi graczami: Występuje na początku rundy przy dobieraniu kart i możemy utrzeć nosa pewnemu graczowi. Drugi sposób występuje podczas produkcji, jeśli wytwarzamy więcej niż pozostali gracze to otrzymujemy bonus. 

Trudność: Bardzo prosta gierka, zasady można szybko wytłumaczyć i przejść do gry. Także jeśli ktoś jest blady w planszówkach, na pewno poradzi sobie z tym tytułem.
Losowość: Jest dość spora, może nam napsuć trochę nerwów szczególnie przy tym, gdy nam nie podejdzie odpowiednia karta której potrzebujemy. Jednak wiele zależy od naszych ruchów podczas całej rozgrywki (nie licząc fazy dobierania kart) to z innego punktu widzenia możemy darować losowość Powrót do gry: Losowość dużo wnosi do regrywalności, także przy każdej rundzie będziemy mieli inną kartę. Wiele główkowania, staranie się o zdobycie bonusów, mnożników itd. to wszystko dodaje powrotu do gry.


Podsumowanie:

Gierka przypadła mi do gustu. Wiele akcji przy których trzeba się na myśleć, żeby wyszło dla nas jak najlepiej i zdobyć jak najwięcej punktów. Są pewne momenty w których możemy się trochę nudzić, ale nie jest to jakiś minus. Nowy Wspaniały Świat jest niby prostym tytułem, bo jest, ale jeśli chcemy wygrać to musimy dużo pogłówkować. Ciekawym motywem jest tryb solo, który jest urozmaicony scenariuszami na końcu instrukcji. Nie jest jakoś bardzo rozbudowana gra solo, ale warto zagrać od czasu do czasu. Do gry na pewno mogą przystąpić Ci zaawansowani, jak i początkujący. Idealna gierka na wejście w świat bardziej wymagających planszówek. Wykonanie jest bardzo starannie i karty na pewno przetrwają dużo rozgrywek + dodać koszulki do kart to już w ogóle. Także na koniec, recenzowany tytuł jest udaną grą i powinien znajdować się na półce gracza.

8/10